Örnek Olay İncelemesi: Ahşap Kaplamalar ve Lekeler

26.06.2019
Genel Bakış ve Sorun Beyanları

The Czech University (CZU) Ağaç işleme ve biyomalzemeler bölümü, ticari olarak temin edilebilen ahşap kaplamaların ve ahşap üzerindeki boyaların değerlendirilmesi için hizmet vermektedir.

Bu hizmetler, inşaat sektöründe kullanılan ahşap kaplama, ahşap boyası üreticileri, bu boya ve vernikleri kullanan şirketler tarafından kullanılmaktadır. Bu hizmetleri kullanan bir başka endüstride , her zaman boyanmış ve / veya koruma amaçlı kaplanmış ahşap laminatlar kullanan Otomotiv sektörüdür.Bu kaplamaların ve boyaların performans gereksinimleri eşit derecede önemli iki kategoriye ayrılır:
1) Estetik – ahşabın görünümü ve rengi
2) Koruma - kullanılan kaplama veya boyanın solması, çatlaması ve soyulması gibi bozulmaları önlerken , ahşap alt tabakanın doğal görünümünü korumalıdır. Şeffaf kaplamalar için parlaklık kaybı önemli bir bozulmadır

İnşaat endüstrisinde, kaplanmış veya boyalı ahşap birçok farklı yönde kullanılabilir. Dikey ve yatay kullanım en yaygın olanıdır, ancak inşa tasarımına göre herhangi bir yönlendirme mümkündür. Birincil iklimlendirme Avrupa'dır. Avrupa , çok geniş bir iklim yelpazesini kapsadığı için ( İsveç, örneğin Güney İspanya'dan çok farklıdır ) maruz kalma koşullarının aşırılıkları dikkate alınmalıdır. CZU için zorluk, ahşap kaplamaların bu iklimlerdeki estetik ve koruyucu performansını belirlemektir. Bunu başarmak için, CZU, hızlandırılmış laboratuar testlerini ve doğal maruziyetleri kapsayan bir yaşlandırma test hizmeti sunar, böylece performans ilişkilendirilebilir ve kaplamanın hizmet ömrüne güven düzeyi anlaşılabilir.

CZU’nun Q-Lab ile çalışmasındaki hedefleri, hem yaşlandırma testlerini arttırmak hem de ahşap işleme ve biyomalzemeler alanında lider bir akademik organizasyon olarak güçlü bir üne sahip olmalarını sağlamaktı. QUV hızlandırılmış testin yanı sıra doğal dış mekan maruziyetleri kullanılarak yapılan laboratuar testlerinin gerçekleştirilmesinden elde edilen sonuçlarla, CZU, Çek Cumhuriyeti'ndeki ahşap kaplamalar ve boyalar için tercih edilen test laboratuvarı oldu - toplam test hizmetleri iki kattan fazla arttı, müşterilerin sayısı % 150 oranında arttı ve QUV'nin düşük işletme maliyetiyle karlar artmıştır. Ek olarak, bu yaşlandırma sonuçlarından yayınlanan teknik çalışmaları, CZU’nun ahşap kaplamaların yaşlandırma testlerinde ve analizlerinde gerçek uzmanlığa sahip akademik bir kuruluş olma özelliğini arttırdı.

Test Açıklaması ve Sonuçları
Doğal dış mekan testleri

Doğal dış mekan hava testi, aşağıda gösterildiği gibi hem 45 derece Güney cephesi hem de 90 derece Güney cephesi kullanılarak yapılmıştır.


90 derece maruz kalma, son kullanım ortamının bir simülasyonudur. 45 derece Güney güneş ışığına maruz kalma, ISO 877-1, ASTM G24 ve EN 927-3 gibi doğal maruz kalmalar birçok uluslararası test yönteminde belirtildiği gibidir.


Resimde Miloš Pánek, CZU (Solda) and Jim Regan, Q-Lab (Sağda)

Bu testlerle pozlanan numuneler, önemli derecede yaşlandırma bozulması gösterir. Aşağıda, CZU binasının çatısında 12 ay maruz kalma öncesi ve sonrası ahşap kaplama numunelerinin fotoğrafları yeralmaktadır:
A – Kaplamasız ladin;
B – Yağ bazlı kaplamalı ladin;
C – Şeffaf yağ bazlı kaplamalı karaçam;
D –Şeffaf yağ bazlı kaplamalı ladin;
E – Şeffaf yağ bazlı kaplamalı meşe;
F – Pigmentli yağ bazlı kaplamalı karaçam;
G – Pigmentli yağ bazlı kaplamalı ladin;
H –Pigmentli yağ bazlı kaplamalı meşe

Bozulma sadece bir yıl sonra net bir şekilde gözlemlenebilse de, Çek Cumhuriyeti'ndeki gerçek performansını belirlemek için numuneler maksimum 3 yıla kadar maruz kalabilir. Bu veriler laboratuvardaki hızlandırılmış testlerden sonuç alındığında karşılaştırma için temel olarak kullanılır.

CZ'deki sıcaklık farkları yazın 35 ° C ile kışın -25 ° C arasında değişmektedir. Bir kaplamanın, Avrupa'nın her yerinde görülmeyen bu geniş sıcaklık aralığına dayanabilmesi gerekir. CZU’nın dış mekan testlerinin bu aşırı unsuru, inşaat endüstrisi ile boya ve cila üreticileri için önemlidir.

Hızlandırılmış Yaşlandırma Testi

QUV / Sprey hızlandırılmış yaşlandırma test cihazı, laboratuar testleri için kullanılır. EN 927-6 döngüsü 6 haftalık veya 12 haftalık) gerçekleştirilir. Test numuneleri, numune büyüklüğü hariç, hızlandırılmış ve açık havada pozlama için aynı şekilde hazırlanır. İklim bölmelerinde (80 ° C ve -25 ° C) ilave sıcaklık döngüsü her hafta sıklıkla gerçekleştirilir. Sonuçlar, doğal ve hızlandırılmış testlerin sonuçlarının karşılaştırılmasıyla gösterilmiştir. 1A – doğal aspir yağı;
B – ticari şeffaf yağ –ince tabaka oluşturma
Dİ-doğal iklimlendirme (aylar);
Yİ – yapay iklimlendirme (saatler).2Testlerden elde edilen sonuçlar farklı bozulmaların farklı hızlandırılmış test cihazlarında daha etkili bir şekilde üretilebileceğini göstermiştir. QUV hızlandırılmış testi, üç yıllık bir süre boyunca gerçekte görülen (Prag'daki çatıdaki) bozulmaları tahmin etmede ve parlaklık kaybını gözlemlemede faydalıdır. Bazı renk değişimleri, QUV maruziyetinden sonra diğerlerine göre daha hassastır, çünkü ahşap türünün kendisinin reaksiyonu artı kaplama bozulması bir makro etki oluşturmak için etkileşime girebilir. Yüzey pürüzlülüğü ve ahşabın türleri de test ivmesini etkileyebilir.

Testin Yararları

CZU QUV'yi satın aldığından beri, Çek Cumhuriyeti'ndeki ahşap kaplamalar ve boyalar için tercih edilen test laboratuvarı haline geldi ve genel test işleri iki katından fazla arttı. Bunun temel nedeni, dış ortamda yıllar süren testlerin laboratuvarda binlerce saat içinde gerçekleştirilmesidir. Bu sayede, müşteri sayısını % 150 arttırdı ve QUV'nin düşük işletme maliyeti ile karlarıda artmıştır. Milos Panek, bu çalışmalara dayanarak yayınlanan birçok bilimsel makale yazdı ve bunlar, CZU için akademik bir kurum olarak saygınlık ve tanınma sağladı. Bu, CZU'nun hedeflerinden biriydi. Ticari bir test kuruluşu olarak bu, CZU'ya Çek Cumhuriyeti'nde sürekli yeni müşterileri çekmeyi sağladı. CZU, bu alanda öğrendikleri ile ahşap boyaları ve ahşap kaplamaların yıpranma performansında uzman sayılmaktadır.1MATRIX a.s. şirketi ile işbirliği içinde yapılan testlerin sonuçları. (Çek Cumhuriyeti) ve “Dış uygulamalarda seçilen ahşap türlerinde kaplamaların dayanıklılığının arttırılması” hibe ile desteklenmiştir, No. TAČR tarafından finanse edilen TH02020873.

2Oberhofnerová, E., Pánek, M., Böhm, M. (2018): Doğal esansiyel yağlarla yapılan yüzey ön işleminin ladin ahşabının yıpranma performansı üzerine etkisi. BioResources 13 (3). 7053-7070. ISSN 1930-2126
назад к Тематические исследования
 

Ресурсы

Контакты

  1.  

Q-Lab ТЕЛЕФОН

США: +1-440-835-8700
Флориде и Аризоне Услуги по испытаниям: +1-305-245-5600
Великобритания / Европа +44-1204-861616
ГЕРМАНИЯ: +49-681-857470
КИТАЙ: +86-21-5879-7970

 
View Full Site